Bota

VIDEO/ Nëna humb jetën pasi kishte shpëtuar foshnjën e saj nga mbytja


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:33 - 23/07/21 |
Opi Nion

Një ngjarje prekëse raportohet të këtë ndodhur në Kinë, aty ku përmbytjet kanë përfshirë vendin. Ekipet e shpëtimit thanë se një grua që shpëtoi foshnjën e saj nga rrëshqitja e dheut dhe përmbytjet në shtëpinë e tyre, ka nderruar jetë.

Imazhet e shpëtimit foshnjës 3-4 muajsh u bënë virale në pak orë por ngjarja ka prekur zemrat e të gjithëve pasi e ëma e kishte mbajtur vajzën sipër baltës për më shumë se 24 orë dhe pas gjetjes së saj, ema kishte humbur jetën.

“Kam dëgjuar zërin e foshnjës dhe në atë moment ekipet e shpëtimit sapo kishin arritur të shpëtonin fëmijën. Ajo ishte ngritur në një vend më të lartë nga nëna e saj,” tha një anëtar i familjes i identifikuar si Z. Zhao për Southern Metropolis Daily.

Raportet thanë se reshjet e mëdha të shiut kishin shkaktuar rrëshqitjen e dheut në fshatin Wangzongdian në provincën Henan, vendi ku ndodhi ngjarja.

Rajoni ka regjistruar përmbytje masive për shkak të reshjeve rekord të shiut ndërsa janë shënuar të paktën 51 të vdekur dhe gati 400,000 njerëz të evakuuar nga shtëpitë e tyre.

 

Pas