Bota

Video/Momenti kur shkrimtari Salman Rushdie u qëllua me thikëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:58 - 12/08/22 |
Opi Nion

Një video është bërë publike, pak pas momentit kur shkrimtari Salman Rushdie u sulmua me thikë gjatë një leksioni të hapur në Nju Jork.

Autori e qëlloi në qafë, ndërsa Rushdie u dërgua me helikopter në spital, sipas Policisë së Shtetit të Nju Jorkut, e cila tha se gjendja e tij nuk dihet ende. Incidenti ndodhi rreth orës 11:00, kur një burrë vrapoi në skenë nga pjesa anësore dhe sulmoi Rushdie dhe intervistuesin, Henry Reese, I cili pati një dëmtim të lehtë në kokë. Një efektiv i policisë së shtetit të Nju Jorkut e arrestoi menjëherë autorin./Opinion.al

 

 

Pas