Sport

Video/Momenti kur piloti i F1 del nga makina mes flakëve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:19 - 29/11/20 |
Opi Nion

Romain Grosjean piloti i Hass në Formula 1, ka shpëtuar mrekullisht, pas aksidentit të në të cilin u përfshi makina e tij në fillim të garës për Grand Prix në Bahrein.

Skuadra ka njoftuar se piloti francez ka kaluar me dëmtime të lehta, ndërkohë që e gjithë merita i ka shkuar shpejtësisë me të cilën kanë operuar skuadrat e sigurisë.

 

Gjithçka ka ndodhur që në në xhirot e para të garës, menjëherë pas nisjes. Makina Haas e Romain Grosjean duke mos gjetur hapësirë në të majtë është devijuar befas në të djathtë. Por pikërisht në atë moment është prekur nga pjesa e pasme e Alpha Tauri të drejtuar nga  Daniil Kvyat, që e ndiqte. Makina e pilotit rus është gjetur befasisht në mes dhe ka maonovruar duke e spostuar Haas-in në mënyrë tangente. Mjeti i Grosjean është përplasur me murin mbrojtës që është ndarë në dy pjesë, ndërkohë që makina ka marr flakë. Fatmirësisht francezi ka arritur të dalë edhe falë ndërhyrjes së shpejtë të sigurisë.

Përmes një njoftimi në tuiter skuadra bën me dije se Romain ka disa dëmtime të lehta në duar dhe kavilje, por është mirë./Opinion.al
<

Pas