Bota

Japoni/Më shumë viktima nga vetvrasjet se nga Covid  


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:42 - 29/11/20 |
Opi Nion

Qeveria japoneze ka bërë të ditur se vetëvrasjet në vend gjatë tetorit të vitit 2020 morën më shumë jetë njerëzish se sa mori koronavirusi gjatë gjithë vitit.

Numri i vetvrasjeve në Japoni në muajin tetor arriti në 2,153 raste sipas Agjencisë Kombëtare të Policisë. Ndërkohë, deri të premten numri i vdekjeve nga koronavirusi që në nisje të pandemisë ishte 2,087 raste, sipas autoriteteve.

Të dhënat e Japonisë mund të shërbejnë si orientim edhe për vendet e tjera lidhur me impaktin e pandemisë në shëndetin mendor dhe për të kuptuar se cilat janë grupet më vulnerabël.

“Ne as nuk e patëm një mbyllje dhe impakti i koronavirusit është shumë më minimal krahasuar me vendet e tjera…Dhe përsëri ne kemi parë këtë rritje të rasteve të vetvrasjes,” ka thënë Michiko Ueda,  një profesore e asociuar në universitetin  Ëaseda të Tokios dhe eksperte në fushën e vetvrasjeve.

“Kjo tregon se vendet e tjera do të shohin të njëjtën rritje apo edhe më tepër raste në të ardhmen”, u shpreh ajo.

Ekspertët kanë paralajërmuar se pandemia mund të shkaktojë kriza të shëndetit mendor. Papunësia, izolimi dhe ankthi po zënë vend tek njerëzit në të gjithë botën./Opinion.al

Pas