Bota

Video/ Hoqi maskën në konferencë, gazetarët padisin Bolsonaron: Është krim


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:30 - 09/07/20 |
Opi Nion

Ditë më parë u njoftua se presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro, ishte infektuar me koronavirus. Por, ditën e djeshme, Bolsonaro doli në një lidhje “live” për mediat ku ka theksuar se është mirë dhe pse ka simptomat e COVID-19.

Për të vërtetuar deklaratën e tij, presidenti i Brazilit hoqi maskën në prani të gazetarëve, duke shkelur kështu një nga masat më të rëndësishme për parandalimin e përhapjes së virusit.

Në këtë mënyrë ia rrezikoi jetën e gazetarëve të pranishëm, pasi tashëm ata rrezikojnë të infektohen me koronavirus. Pas këtij gjesti, mësohet se Shoqata e Gazetarëve në Brazil do të padisë presidentin Bolsonaro.

“Vendi nuk mund të tolerojë një sjellje të tillë që shkon përtej papërgjegjshmërisë dhe është një krim i qartë kundër shëndetit publik”,- thekson Shoqata e Gazetarëve.

Reporteri i CNN në Brazil, Leandro Magalhae, i cili ishte i pranishëm në konferencë, është izoluar në shtëpi në pritje të testit për koronavirus.

Ndërkohë, gjendja shëndetësore e presidentit Bolsonaro është e mirë dhe ai konfirmoi se po trajtohet me ilaçin kundër malarias, të rekomanduar nga homologu amerikan, Donald Trump./ Opinion.al

Pas