Aktualitet

VIDEO/ Europol operacion në 4 shtete, në pranga shqiptarë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:01 - 03/02/21 |
Semiljana Azizi

Shumë shqiptarë janë prangosur në një operacion të madh të zhvilluar nga Europol.

Bëhet me dije se operacioni është shtrirë në katër shtete europiaine, duke dërguar pas hekurave 105 persona, teksa të arrestuarit kanë kryer 12 milionë euro mashtrim me kartat bankare.

Operacioni u zhvillua  në Spanjë, Greqi, Angli dhe Austri.  Ndërkaq si rezultat i operacionit u sekuestruan rreth 430 mijë euro cash.

Mediat shkruajnë se një operacion ndërkufitar i koordinuar nga Europol dhe i udhëhequr nga Policia Kombëtare Spanjolle (Policía Nacional) dhe Shërbimi Sekret i SHBA rezultoi në çmontimin e një grupi të krimit të organizuar të përfshirë në mashtrim dhe pastrim parash. Operacioni përfshiu gjithashtu shërbime policore nga Austria, Danimarka dhe Greqia si dhe Departamenti i Drejtësisë i SH.B.A. dhe Rrjeti i Zbatimit të Krimeve Financiare të SHBA (FinCEN).

Në ditën e koordinuar të veprimit të Europol, 6 tetor 2020, zyrat e zbatimit të ligjit kryen më shumë se 40 bastisje shtëpish, arrestuan 37 të dyshuar (2 në Austri, 11 në Greqi, 23 në Spanjë dhe 1 në Mbretërinë e Bashkuar) dhe sekuestruan 13 makina luksoze. Veprimet pasuese çuan në ngrirjen e 87 llogarive bankare me vlerë 1.3 milion €.

Task Forca e Përbashkët e Veprimit për Krimin Kibernetik (J-CAT) në Europol mbështeti operacionin. Ky ekip operativ i përhershëm përbëhet nga oficerë ndërlidhës kibernetikë nga vende të ndryshme që punojnë nga e njëjta zyrë për hetime të profilit të lartë të krimit kibernetik./Opinion.al

Pas