Aktualitet

Hekurudha Tiranë– Durrës, qeveria firmos kontratën për nisjen e ndërtimit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:38 - 03/02/21 |
Semiljana Azizi

Është firmosur kontratën për ndërtimin e hekurudhës së re Tiranë – Durrës.

Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Infastrukturës, Belinda Balluku. Sipas mesazhit të Ramës, kjo ngjarje ka ardhur pas më shumë se 3 vitesh projektim, procedura financimi dhe garë ndërkombëtare.

Mesazhi i Ramës:

LAJM I MIRË – Pas më shumë se 3 vjetësh projektim, procedura financimi dhe garë ndërkombëtare firmosim kontratën për ndërtimin e hekurudhës së re Tiranë – Durrës

Një investim strategjik që pas dekadash të tëra boshllëku hap kapitullin e Rilindjes së Hekurudhës Shqiptare, me një aks prioritar që përkon edhe me vizionin e Metropolit Europian Tiranë-Durrës
Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, firmos kontratën për fillimin e punimeve
#PunëJoGjumë
#SkaKohëPërPushim
#MetropoliTiranëDurrës/Opinion.al

Pas