Aktualitet

Vaksina/ COVAX publikon planin e shpërndarjes, sa doza përfiton Shqipëria


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:09 - 03/02/21 |
Semiljana Azizi

COVAX ka publikuar planin paraprak të shpërndarjes së vaksinave anti-Covid  të Pfizer dhe AstraZenca.

Në këtë plan përfshihet edhe Shqipëria e Kosova. Sipas planit të publikuar vendi ynë planifikohet që të përfitojë 141 mijë e 600 doza të vaksinës AstraZeneca vetëm nga COVAX.

Do të jenë 240 milionë doza të AstraZeneca, si dhe 60 milionë të tjera nëpërmjet Gavi që do të jepen deri në qershor për dhjetëra vende, përfshi Shqipërinë dhe Kosovën.

Në total aleanca do të shpërndajë 1.2 milionë doza vaksine./Opinion.al

Pas