Bota

Video/Erdogan njofton zbulimin e rezervave të gazit në Detin e Zi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:58 - 17/10/20 |
el ida

Turqia ka deklaruar zbulimin e 85 miliardë metër kub gaz në Detin e Zi.

Ka qenë vetë presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, i cili u shpreh se mjetet kërkuese turke kanë arritur në 4775 metër thellësi dhe se me këtë sasi gazi të zbuluar rezervat e Turqisë arrijnë në 405 miliardë metër kub gaz.

“Anija jonë vazhdoi të operojë pas zbulimit të fushës së parë të gazit. Gjatë studimeve të reja, u zbuluan edhe 85 miliardë metra kub gaz. Vëllimi i përgjithshëm tani është 405 miliardë metra kub“, tha ai.

Kujtojmë se anijet turke të kërkimit u vendosën këtë verë edhe në Mesdhe, ku hasën konflikte me autoritetet greke.

Disa muaj më parë, Ministri turk i Energjisë dhe Burimeve Natyrore, Fatih Donmez tregoi se autoritetet turke mund të kërkojnë një tender ndërkombëtar për të ndërtuar një tubacion gazi për të transportuar gaz në bregdet./Opinion.al

Pas