Rajoni

Veteranët e UÇK në protestë, tentojnë të hyjnë brenda Kuvendit të KosovësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:25 - 06/06/22 |
Opi Nion

Veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, po protestojnë ditën e sotme para Kuvendit të Kosovës.

Organizatat e dala nga lufta e UÇK-së po protestojnë kundër, diskriminimit, sipas tyre, që po iu bëhet veteranëve, invalidëve dhe familjeve të dëshmorëve, pasi nuk janë përfshirë në ligjin për pagën minimale, që është propozuar nga Qeveria.

Por duket se protesta është përshkallëzuar pasi veteranët kanë tentuar të futen në Kuvendin e Kosovës.

Sipas mediave kosovare një kordon policësh u pozicionua menjëherë përpara institucionit më të lartë ligjvënës. Ndërsa ndaj tyre është përdorur edhe gaz lotjsellës.

Kundër këtij projektligji që parashihet të shqyrtohet në seancën e sotme të Kuvendit është shprehur Partia Demokratike e Kosovës. Deputeti i kësaj partie, Rashit Qalaj tha në një konferencë për media se “askujt nuk i duhen trazirat”.

Pas