Politikë

Vendimi i KAS për Durrësin, PD: Refuzuan me 2 justifikime qesharake


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:26 - 24/05/21 |
Opi Nion

Partia Demokratike ka reaguar ditën e sotme pas vendimit të KAS për të rrëzuar kërkesën për marrjen e provave shtesë për zgjedhjet në qarkun e Durrësit.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale avokati i PD, Marash Logu, shkruan se vendimet e KAS janë politike dhe të pabazuara në asnjë ligj. Nga ana tjetër sipas Logut KAS ka paraqitur ditën e sotme kishin 2 justifikime qesharake për të refuzusr marrjen e provave të kërkuara.

“Vendimet e tyre janë politike, të pabazuara në ligj. Sot kishin 2 justifikime qesharake për të refuzusr marrjen e provave të kërkuara nga PD në institucione.

  1. “PD nuk ka kryer përpjekje për t’i marrë vetë këto prova”. Gënjeshtër! PD ka depozituar 100 kërkesa për informacion tek institucionet publike, por akoma nuk ka asnjë përgjigje prej tyre.
  2. “Informacionet që kërkon PD nuk përbëjnë provë për rrëzimin e zgjedhjeve”. Gënjeshrër! Neni 137 i Kodit Zgjedhor përcakton qartë se informacionet zyrtare nga organet publike përbëjnë prova.

Noterët e masakrës zgjedhore duan të mbulojnë faktin se në Durrës apo Shkodër, vota u ble nga 100-300 euro për t’i siguruar pushtetin aleancës Rama-Doshi. Ata mund të ndalojnë sot të vërtetën, por s’mund ta mbulojnë përgjithmonë.”- shkruan Logu./Opinion.al

Pas