InstaBIZ

VIDEO/ Këngëtarja serbe kopjon këngën e njohur “Hajde luj Qyqek”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:10 - 24/05/21 |
Opi Nion

Këngëtarja serbe, Tea Tairovic, ka marrë këngën shqipe “Hajde luj Qyqek” të artistëve shqiptarë, Yllka Kuqi dhe Ylli Demaj, duke e përshtatur në gjuhën serbe. Por siç duket ritmi dhe medolia e këngës vijon të jetë epo të njëjtat.

Kënga në serbisht titullohet “Hajde” dhe deri më tani ka siguruar mbi 1.1 milion klikime në You Tube.

Nuk dihet akoma nëse artistja serbe i ka blerë apo jo të drejtat e këngës, por asnjë prej emrave të kompozitorëve dhe tekstshkruesve shqiptarë të këngës nuk është vendosur si autor në publikimin e këngëtares serbe.

Ndërkohë kujtojmë se kënga shqiptare “Hajde Luj Qyqek” është realizuar dhe publikuar në vitin 2017 dhe ka siguruar më shumë se 35 milionë klikime në You Tube./Opinion.al

Pas