Aktualitet

Vendet e Europës që po përjetojnë valën e dytë të Covid-19


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:56 - 28/08/20 |
Al Do

Me mbarimin e stinës së verës, vendet në të gjithë Evropën po shohin një ringjallje të rasteve me COVID-19 mgjithëse disa i kontrolluan me sukses shpërthimet në fillim të vitit.

Në fillim të qershorit shumë vende lehtësuan masat e izolimit dhe shumë njerëz udhëtuan për pushime në bregdet si brenda dhe jashtë vendit.

Lehtësimi i masave izoluese dhe lëvizja e njerëzve kanë kontribuar në ringjalljen e koronavirusit në disa vende në Europë.

Vendet në Evropën jug-lindore si Shqipëria, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Rumania, po shohin numra të rasteve të reja më të larta në gusht sesa në Mars dhe Prill kur ishte piku i infektimit.

Kroacia, Greqia dhe Malta duket se po përjetojnë një rritje të rasteve me numra edhe më të lartë gjatë javës së kaluar krahasuar me valën e parë.

Belgjika, Italia dhe Mbretëria e Bashkuar – ndër vendet më të goditura në Evropë – po shohin një ringjallje, por, numrat e tyre janë shumë larg atyre të muajt Marsi dhe Prill.

Megjithatë, ditën e mërkurë, Italia regjistroi shifrën më e lartë të rasteve të arritur që nga 12 maj.

Franca regjistroi 5,429 raste të reja të Mërkurën. Hera e fundit që kjo kishte ndodhur ishte në 14 Prill.

Shumë vende europiane kanë deklaruar se kthimi i turistëve nga pushimet është një nga shkaqet e rritjes së numrave të pandemisë.

Në vende të tjera si i yni dhe në rajon, heqja e bllokimit shoqëruar me mos respektimin e masave mbrojtëse ka bërë që kulmi i pandemisë të jetë gjatë muajit gusht.

Që prej 31 korrikut, Shqipëria ka regjistruar çdo ditë mbi 100 raste të reja me koronavirus. Kur u hoqën masat izoluese rekordi ditor i rasteve ishte 34 dhe në 1 qershor u konfirmuan vetëm 6 të infektuar me koronavirus.

Kancelajra gjermane Angela Merkel paralajmëroi se me ardhjen e dimrit situata parashikohet të përkeqësohet dhe  shumë vende kanë nisur marrjen e masave për parandalimin e një vale të dytë e cila mesa duket në disa vende mund të ketë nisur. /Opinion.al

Pas