Kryesore

Negociatat, Berisha: Shqipëria nuk ka interes që të jetë me Maqedoninë e VeriutBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:43 - 20/05/22 |
Opi Nion

Ish-kryeministri Sali Berisha thekson se Shqipëria duhet të vijojë integrimin në BE dhe nëse është e nevojshme të ndahet nga Maqedonia e Veriut.

Gjatë konferencës me gazetarët, Berisha tha se Maqedonia e Veriut është para Shqipërisë përsa i përketë standardeve, por e pengon Bullgaria, për këtë arsye ai theksoi se Shqipëria nuk ka asnjë interes që të jetë bashkë me shtetin fqinj në proceset integruese.

Mos hapja e negociatave është një akt me pasoja të rënda, qoftë për vendin, qoftë për rajonin. Pasi, në njërën anë themi se persepektiva është, nga ana tjetër nuk hapen negociatat duke bërë që çdo vit e më tepër zgjerohet mundësia për koncepte të tjera partneriteti. Së dyti, siç theksova, shkaku i vërtetë i mos hapjes së negociatave, nuk është muri bullgar, por muret e krimit, drogës dhe vjedhjeve në Shqipëri”, tha Berisha duke shtuar se ishte gabim çiftimi i vendeve. Integrimi i vendeve është individual. Mua më vjen keq që Maqedonisë nuk iu hapën negociatat tre vite më parë. Maqedonia është më para nesh në standarde. Tani u ka dalë problemi bullgar. BE ka parimin  e mos importimit të problemeve me fqinjët. Shqipëria nuk ka asnjë interes që të jetë bashkë me Maqedoninë në proceset integruese në BE. Sepse kjo krijon një problem serioz me keta qeveritarë të papërgjegjshëm që ka Ballkani. Sepse këta kanë lidhje me krimin. Dhe rruga e vetme për të ndikuar në standarde dhe kritere është hapja e negociatave dhe më pas të bëhen hapa sipas performancës”, tha Berisha.

Pas