Kronikë

Vdekja e dy minatorëve në Tropojë, arrestohet drejtuesi teknik i minierës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:24 - 20/03/22 |
Opi Nion

Pas ngjarjes së rëndë të ndodhur ditën e djeshme, ku në një minierë në Tropojë, humbën jetën dy minatorë, policia ka vënë në pranga drejtuesit teknik të minierës.

Përmes një njoftimi, autoritetet bëjnë me dije se i arrestuari është shtetasi me iniciale A. R., 45 vjeç, banues në Bajram Curri, me detyrë drejtues teknik në subjektin për shfrytëzimin e kromit.

Arrestimi i tij u bë, për shkak të mosmarrjes së masave për sigurimin teknik, në galerinë minerare, ku kanë humbur jetën dy punëtorë, shtetasit Afrim Zhutaj dhe Adil Dautaj.

“Arrestohet në flagrancë drejtuesi teknik i subjektit për shfrytëzimin e mineralit të kromit, ku ditën e djeshme, humbën jetën dy punonjës.

Specialistët e Seksionit për Krimet në Komisariatin e Policisë Tropojë arrestuan në flagrancë për veprën penale “Shkelja e rregullave të mbrojtjes në punë”, shtetasin:

A.R., 45 vjeç, banues në Bajram Curri, me detyrë drejtues teknik në subjektin për shfrytëzimin e kromit.

Arrestimi i tij u bë sepse më datë 19.03.2022, në fshatin Lajthizë, për shkak të mosmarrjes së masave për sigurimin teknik nga ana e tij, në galerinë minerare, kanë humbur jetën dy punëtorë, shtetasit A. D., 41 vjeç dhe A. Zh., 40 vjeç’, thuhet në njoftimin e policisë.

Pas