Aktualitet

Vazhdojnë sulmet terroriste, merren 170 njerëz peng


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:56 - 20/11/15 |
root

Mbi 170 vetë të marrë peng në hotelin Radisson në Bamako, kryeqyteti i Malit, po përjetojnë një situatë terrori.

12 sulmues të armatosur ende të paidentifikuar po i ndajnë njerëzit, në ato që ditë të recitojnë përmendësh Kuranin dhe në ato që nuk dinë.

Dëshmitarë kanë treguar se para se të nisnin shpërthimet dhe të shtënat, ata kanë dëgjuar thirrje “Allahu Akber”. Asnjë grup deri tani nuk ka marrë përsipër sulmin.

Luftëtarë islamikë, të lidhur me Al-Kaidën, kanë okupuar zonën veriore të Malit që nga viti 2012, para se të dëboheshin nga operacionet e vazhdueshme të udhëhequra nga ushtria franceze, që nga janari i viti 2013.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas