Bota

Varianti i ri i COVID-19, Fauci: Nuk është aq i frikshëm sa mendohet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:29 - 28/12/20 |
Opi Nion

Eksperti i lartë për sëmundjet infektive në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Anthony Fauci, ka reaguar në lidhje me variantin e ri të COVID-19.

Fauci shprehet se varianti i ri i koronavirusit nuk është aq i frikshëm sa mendohet Sipas tij, është mëse normal të ndodhë një mutacion i virusit sa herë që ai bie në kontakt me një ambient të ri.

Fauci tha se zyrtarët britanikë dhe amerikanë po studiojnë nëse ky variant i ri ka simptoma më të rënda. Ai shtoi se me siguri vaksinat e mbulojnë edhe mbrojtjen nga ky variant i ri i koronavirusit.

Pas