Bota

COVID-19/ Kritika për mungesë transparence, Kina dënon me burg gazetaren


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:16 - 28/12/20 |
Opi Nion

Me katër vite burg është dënuar një gazetare e cila raportoi nga Wuhani gjatë pandemisë COVID-19.

Drejtësia kineze e shpalli fajtore gazetaren, Zhang Zhan, për nxitje të incidenteve, në kohën kur raportoi të dhënat e para për virusin nga qyteti Wuhan, që atëherë konsiderohej një pulmoni misterioze.

Raportimet e 37-vjeçares, Zhang u publikuan në mediat sociale dhe tërhoqën menjëherë vëmendjen e autoriteteve. Ajo u arrestua në maj dhe u akuzua për të dhëna false në reportazhet që u ndanë në Twitter, YouTube e WeChat

Në muajin shkurt, Zhang akuzoi autoritetet kineze për mungesë transparence dhe e konsideroi izolimin e Wuhanit, shkelje të të drejtave të njeriut. Ajo është gazetarja e parë e dënuar, nga 4 të arrestuarit në total për mbulimin e ngjarjeve të Ëuhanit./ Opinion.al

Pas