Aktualitet

Vaksinë e paketë e re financiare/Xhaçka tregon çfarë u diskutua në Bruksel


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:08 - 01/03/21 |
Semiljana Azizi

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka, ka zbuluar në një lidhje telefonike temat kryesore të cilat u diskutuan në Bruksel me përfaqësues të BE-së.

Sipas ministres Olta Xhaçka 3 temat kryesore që u diskutuan ditën e sotme janë integrimi në BE, një mekanizëm i ri për marrjen shpejt të vaksinave anti-Covid dhe një paketë e re financiare, që do të ndihmojë në rimëkëmbjen ekonomike të Shqipërisë, transmeton News24.

Ka qenë një takim shumë pozitiv, me Borrell e Varhelyi. Tema e diskutimit ka qenë integrimi. Ka pasur një diskutim shumë të hapur mbi ato që kanë qenë detyrat e shtëpisë të Shqipërisë, të cilat sipas zyrtarëve të BE janë përmbushur plotësisht. Ndoshta për të qenë pak më koncize, 3 janë temat kryesore, e para që detyrat e shtëpisë janë kryer të 15. Është koha që të kemi konferencën e parë ndërqeveritare mes BE dhe Shqipëri, por data nuk është vendosur ende. Ka pasur shumë avancime pozitive dhe përmbushje të 15 kushteve, ndaj dhe vlerësimi i bërë nga dy zyrtarët ka qenë që Shqipëria meriton të avancojë në këtë fazë tjetër, pra të vendosjes së datës për konferencën.

Tema e dytë ka të bëjë me pandeminë, me një mekanizëm të ri për të ofruar vaksina për vendet e Ballkanit, dhe sigurisht edhe Shqipërinë. Për këtë mekanizëm po punojnë zyrtarët e BE, për të ofruar një dhënie të drejtpërdrejtë të vaksinave në një kohë sa më të shpejtë, por duke pasur parasysh edhe pjesën financiare. Edhe mekanizmi i Covax pritet të funksionojë shumë shpejt dhe presim që këto ditë të marrim vaksinat e para. Bëhet fjalë për një shumë të konsiderueshme. Çështja e tretë është paketa financiare, një paketë që është vënë në dispozicion të vendit për të shëruar plagët e pandemisë dhe për të financuar fuqizimin e ekonomisë. Kjo paketë do të ndihmojë për rimëkëmbjen e ekonomisë. Ka qenë një takim shumë pozitive dhe i efektshëm. Ne i kemi kryer të gjitha detyrat tona dhe tani topi është në anën e tyre”, u shpreh ministrja e Jashtme.

Cilat janë pritshmëritë e BE për zgjedhjet e 25 prillit?
Pritshmëritë janë ato që kemi edhe ne si një qeveri shumë e angazhuar për të organizuar zgjedhje të lira e të ndershme. Kjo është dhe pritshmëria që ata kanë.

Çfarë takimesh të tjera keni?
Për pak do të futemi në një takim me z.Ursula Von der Leyen dhe më pas me Presidentin e Parlamentit.

Pas