Bota

Vaksina me detyrim në BE, Von Der Leyen: Është koha të diskutojmë për çështjen


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:17 - 01/12/21 |
Opi Nion

“Është koha për të diskutuar për vaksinimin me detyrim”. Kështu është shprehur presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, në një konferencë për shtyp.

Sa për Omicron, “falënderoj Afrikën e Jugut për shpejtësinë me të cilën na paralajmëruan për këtë variant të ri. Na dha mundësinë të vepronim shpejt. Çdo ditë vlen në këtë situatë. OBSH e konsideron Omicron si me rrezik të lartë, ne nuk dimë gjithçka për Omicron, por dimë mjaftueshëm për t’u shqetësuar. Është një garë me kohën”, tha Von der Leyen.

“Deri para dy-tre vitesh nuk do ta kisha menduar kurrë, por është koha të diskutojmë për vaksinimin e detyrueshëm ”, tha presidentja e KE.

“Shkencëtarët thonë se nuk dinë mjaftueshëm” për Omicron. “Duhen dy ose tre javë, që në një pandemi është një përjetësi. Prandaj rekomandohet që të vaksinoheni. Le të shpresojmë për më të mirën, por le të përgatitemi për më të keqen.”

“BE është një rajon epidemiologjik, çfarëdo që të bëjmë nuk është çështje kufijsh. Virusi nuk ndalet në kufij”. “Testimi dhe gjurmimi është i rëndësishëm,” shtoi ai./Opinion.al

Pas