Aktualitet

Mbërrin në Tiranë draft-opinioni i Venecias për ndryshimet Kushtetuese


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:20 - 01/12/21 |
Opi Nion

Ka mbërritur në Kuvend draft-opinioni i Komisionit të Venecias për ndryshimet Kushtetuese.

Zgjatja e afatit të organeve të vettingut ishte një kërkesë e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit, ndërsa Komisionit të Venecias i ishin drejtuar disa pyetje në lidhje me ndryshimin kushtetues.

Mësohet Komisioni i Venecias është i mendimit se shtyrja e mandatit të KPK dhe KP është në përputhje me standardet.

Pas këtij drafti paraprak, në datën 12 dhjetor pritet që të zhvillohet edhe sesioni plenar i Komisionit të Venecias ku do të miratohet opinioni final nga ku më pas do të vijojë edhe procedura parlamentare për ndryshimin e kushtetutës.

Komisionit të Pavarur të Kualifikimit dhe Komisionerit Publik i përfundon mandati më 17 qershor të vitit 2022 ndërsa propozimi i maxhorancës synon që këtë datë ta çojë më 31 dhjetor të vitit 2024./Opinion.al

Pas