Kryesore

Vaksina/KE ndihmon Ballkanit Perëndimor, miraton paketën prej 70 milionë €


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:52 - 28/12/20 |
Opi Nion

Komisioni Evropian, ka miratuar paketën prej 70 milion euro për vaksinat e COVID-19, në Bashkimin Evropian.Lajmi është bërë i ditur nga Komisioneri për Zgjerimin, Oliver Varhelyi përmes një postimi në “Twitter”.

Ai shkruan se Ballkani Perëndimor është një partner i privilegjuar i BE dhe se do të ndihmohet për të kaluar situatën e krijuar nga pandemia CVOID-19.

Më tej, Komisioneri për Zgjerimin shprehet se vijon puna që Ballkani Perëndimor të nios vaksinimin kundër koronavirusit sa më shpejt.

“Gjatë gjithë pandemisë, BE-ja ka treguar që ne e trajtojmë Ballkanin Perëndimor si partnerë të privilegjuar. Ne vazhdojmë të veprojmë në këtë frymë edhe në rastin e vaksinave, duke ndërmarrë hapa për të mundësuar një fillim të shpejtë të fushatave të vaksinimit për stafin kritik dhe grupet më të prekshme në rajon. Vaksinimi i shpejtë do të jetë vendimtar në përfundimin e pandemisë dhe fillimin e rimëkëmbjes socio-ekonomike të Ballkanit Perëndimor”,- tha Varhelyi./ Opinion.al

Pas