Bota

Vaksina e Rusisë/ Stafi mjekësor e merr brenda dy javësh, populli në tetor


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:47 - 12/08/20 |
el ida

Vaksina ruse kundër koronavirusit do t’i ofrohet personelit shëndetësor në javët e ardhshme, tha Ministri i Shëndetësisë, Mikhail Murashko të mërkurën, një ditë pas reagimeve të shumta lidhur me zhvillimin e kësaj vaksine nga Rusia.

Pakot e para me vaksina do t’i ofrohen stafit shëndetësor, gjatë dy javëve të ardhshme ndërsa ajo do të jetë e gatshme për përdorim në masë, në muajin tetor.

Njoftimi se Rusia ka zhvilluar një vaksinë kundër COVID-19 ka shkaktuar skepticizëm tek ekspertët shëndetësorë të cilët theksojnë se testimi i vaksinës duhet të bëhet për një periudhë më të gjatë.

Sakaq, Putin tha se vaksina e zhvilluar nga “Gamaleya Institute” në Moskë ishte efektive dhe një nga vajzat e tij e ka përdorur atë./Opinion.al

Pas