Bota

Urbi et Orbi/Mesazhi i Papës në ditën e Pashkëve: Vaksina në gjithë botën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:26 - 04/04/21 |
Opi Nion

“Në frymën e një internacionalizmi në dërgimikn e vaksinave, unë nxis të gjithë bashkësinë ndërkombëtare për një angazhim të përbashkët për të kapërcyer vonesat në shpërndarjen e tyre dhe për të lehtësuar çuarjen e tyre, veçanërisht në vendet më të varfra”. Papa Françesku e u shpreh kështu gjatë bekimit të Pashkëve Urbi et Orbi. “Të gjithë, veçanërisht më të dobëtit, kanë nevojë për ndihmë dhe kanë të drejtë të kenë qasje në kujdesin e nevojshëm,” shtoi ai.

Pavarësisht nga Covid, luftërat nuk pushojnë: është skandaloze “Sipas Papës”, deklarimi i Pashkëve nuk tregon një mirazh, nuk zbulon një formulë magjike, nuk tregon një rrugë shpëtimi përballë situatës së vështirë po kalojmë.  Pandemia është ende në aktivitet të plotë; kriza sociale dhe ekonomike është shumë e rëndë, veçanërisht për më të varfërit. Përkundër kësaj – dhe është skandaloze – konfliktet e armatosura nuk pushojnë dhe arsenalet ushtarake forcohen “.

“Të fitojmë mbi mentalitetin e luftës, mjaft armë dhe mina kundër njerëzimit. Ka ende shumë luftëra dhe shumë dhunë në botë! Zoti, i cili është paqja jonë, na ndihmon të kapërcejmë mentalitetin e luftës – vazhdoi Françesku .  Jepini atyre që janë të mbërthyer në konflikte, veçanërisht në Ukrainën lindore dhe Nago-Karabak, të kthehen të sigurt te familjet e tyre dhe të frymëzojnë sundimtarët në të gjithë botën të frenojnë garën për armë të reja, “shtoi ai./Opinion.al

Pas