Kryesore

“Unë vrava edhe familjen tënde dhe timen”, çfarë ndodhi në masakrën e CetinjesBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:49 - 13/08/22 |
Opi Nion

Vuk Boriloviç (ne foto) është autori i masakrës me 10 të vrarë dhe 6 të plagosur, në Cetinje të Malit të Zi.

Fillimisht 34-vjeçari ka qëlluar mbi fqinjën dhe 2 fëmijët e saj, qiramarrës në ambjentet e tij. Më pas ka telefonuar bashkëshortin e saj duke i treguar se çfarë kishte ngjarë.

Sipas të dhënave zyrtare, Boriloviç hyri në banesën e qiramarrësve të tij rreth orës 15:30 dhe vrau 11-vjeçarin M. në derë, pastaj vëllanë e tij tre vjet më të vogël, dhe më pas qëlloi nënën e tyre – Natasha Pajović Martinovic e cila po qëndronte në dritare.

Në një telefonatë me, Millosh Martinoviçin, autori u shpreh: “Unë vrava edhe familjen tënde dhe timen”.

Në vetëm 45 minujta, 34-vjeçari i armatosu, në një distancë prej 80 metrash nga shtëpia e tij, qëlloi për vdekje edhe 7 persona dhe plagosi 6 të tjerë.

Pas vrasjeve në familjen Martinoviç, ai hyri në shtëpinë e një tjetër fqinji,  ku vrau dy të moshuarit, Danijela dhe Dimitrije Drecun dhe plagosi rëndë nipin e tyre Aleksandar Drecun, 32 vjeç. Po aty, ai qëlloi për vdekje edhe djalin e tyre Rajko Drecun, 56 vjeç, i cili ka vrapuar drejt shtëpisë kur ka dëgjuar të shtënat.

Në të njëjtën mënyrë, Boriloviç vrau edhe fqinjin e tij Milan Mitroviç, 37 vjeç, e më pas dajën e tij Goran Gjurishiç, 54 vjeç. Duke u larguar qëlloi në rrugë fqinjët Aleksandra, 52 vjeç dhe Danijela Radunoviq, 51 vjeç.

 

Ai plagosi edhe katër persona të tjerë të tjerë, Sllavica Zvicer, Filip Gjurkoviç, Mileva Ramadanoviq dhe Darinka Çelebiç , si dhe policin Ljubisha Maksimoviç, i cili po përpiqej ta neutralizonte.

Në fund, 34-vjeçari mbeti i varë dhe sipas autoriteteve u qëllua nga një qytetar, identiteti i të clit nuk bëhet me dije. Gjithashtu mbeten ende të paqarta shkaqet që e çuan 34-vjeçarin drejt kësaj masakre./Opinion.al

 

Pas