Bota

Ulja e varësisë nga Rusia, BE-SHBA nënshkruajnë marrëveshje për gazin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:07 - 25/03/22 |
Opi Nion

BE ka nënshkruar marrëveshjen e gazit me SHBA në një përpjekje për të hequr dorë nga furnizimet ruset energjisë.

SHBA-të do të punojnë për të siguruar që ajo të furnizojë 15 miliardë metra kub (bcm) gaz natyror të lëngshëm (LNG) në tregjet e Bashkimit Evropian këtë vit, pasi Evropa kërkon të heqë dorë nga furnizimet me gaz rus, sipas një dokumenti të parë nga agjencia e lajmeve Reuters.

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen do të shpallin sot formimin e një task force për të reduktuar varësinë e Evropës nga karburantet fosile ruse pas pushtimit rus të Ukrainës.

Komisioni do të punojë gjithashtu me vendet e BE-së për të siguruar që ata të mund të marrin rreth 50 bcm LNG shtesë deri të paktën në vitin 2030, thuhet në dokument./Opinion.al

Pas