Aktualitet

“Ukraina nuk e njeh”, Rama në Kiev: Kosova po e mbështet plotësishtBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:31 - 15/06/22 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama në konferencën për shtyp me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky dhe kryeministrin e Malit të Zi, Dritan Abazoviç, u shpreh se i gjithë Ballkani Perëndimor po e mbështet Ukrainën, përfshirë këtu edhe Kosova, vend i cili nuk njihet nga Ukraina.

Ballkani Perëndimor ka 5 vende në OKB. Të gjithë këto vende janë rreshtuar përkrah Ukrainës, pavarësisht marrëdhënieve që kanë me të apo fesë. Ka një vend të gjashtë, që Ukraina nuk e ka njohur ende. Ky vend është Kosova. Pavarësisht kësaj, Kosova po bën të njëjtën gjë që po bëjnë të gjithë: sanksione ndaj Rusisë dhe mbështetje të plotë ndaj Ukrainës”,-tha Rama.

Pas