Bota

Ukraina: Lideri çeçen Kadyrov fshihet në një bunker pranë Kievit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:46 - 14/03/22 |
el ida

Ramzan Kadyrov, lideri më besnik çeçen i Vladimir Putinit, fshihet në një bodrum në Ivankov, në lagjen e Kievit.

Kështu deklaroi ministri i brendshëm ukrainas, Anton Gerashchenko, sipas raporteve të agjencisë së shtypit UNIAN.

Ndërkohë, Kremlini “nuk ka informacion” për praninë e mundshme të Ramzan Kadyrov në Ukrainë. Kështu tha zëdhënësi i tij Dmitry Peskov, cituar nga TASS, pasi autoritetet ukrainase zbuluan se ai fshihej në një bodrum në Ivankov, në rrethin e Kievit. Vetë Kadyrov pretendoi në një video në Telegram se ishte afër Kievit.

Ish-deputeti ukrainas Yevhen Rybchynsky ka premtuar një shtëpi me një ngastër toke afër Kievit për këdo që arrin të vrasë liderin çeçen më besnik të Putinit, Ramzan Kadyrov. Ai e postoi atë në Facebook, sipas raporteve nga agjencia ukrainase e shtypit UNIAN.

“Nëse Kadyrov është me të vërtetë afër Kievit, atëherë çdo luftëtar në forcat e armatosura dhe mbrojtjen terroriste duhet t’i vendosë vetes qëllimin për të shkatërruar këtë turp të popullit çeçen dhe aleatit të Huila. Unë premtoj se koka e Kadyrov është një shtëpi 40 hektarësh afër Kievit” , ka shkruar Rybchyns./Opinion.al

Pas