Aktualitet

U vra në protestën e 21 janarit, mbesa e Ziver Veizit: Presim drejtësi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:55 - 21/01/21 |
Opi Nion

Në 10 vjetorin e vrasjes, familjarë, miq dhe të afërm kanë zhvilluar sot homazhe për Ziver Veizin, një prej katër viktimave të 21 Janarit 2011.

Ziver Veizi u vra me armë zjarri para Kryeministrisë teksa ndodhej në një protestë e organizuar nga Partia Socialiste kundër qeverisë që udhëhiqej nga Sali Berisha.

Pas një dekade, mbesa e Veizit vijon të kërkojë drejtësi, duke theksuar se për familjarët e saj shpresa vdes e fundit.

 “Kanë kaluar 10 vite. Prisnim drejtësi, por ende nuk është vendosur në vend. shpresa gjithmonë vdes e fundit. Ne shpresojmë që drejtësia të bëjë punë e vet. E vlerësojmë kryeari e  këhsillit të arkur për vlerësimin me titull të xhaxhait tonë. Ne shpresojmë që drejtësia të vihet në vend. Vrasësi i xhaxhait tonë të marrë dënimin e merituat”, ka thënë mbesa për mediat.

Sot bëhen 10 vite nga vrasja e 4 protestuesve Aleks Nika, Ziver Veizi, Hekuran Deda dhe Faik Myrtaj, para Kryeministrisë, në protestën e thirrur asokohe nga Partia Socialiste. Kujtojmë se ditën e djeshme dje Policia e Tiranës përmes një kërkese i është drejtuar Prokurorisë së Tiranës për rihapjen e dosjes “21 Janari”.

Pas