Aktualitet

U shpall zyrtarisht mbret/ Deklarata e Charles dhe falenderimi për bashkëshortenBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:21 - 10/09/22 |
Opi Nion

Mbreti Charles III ka mbajtur fjalimin e parë, në Këshillin e Aderimit, pasi u shpall mbreti i Britanisë së Madhe

Gjatë fjalës së tij në ceremoninë e transmetuar live ai u shpreh thellësisht i vetëdijshëm për detyrat dhe përgjegjësitë që e presin.

“Nëna ime dha një shembull dashurie të përjetshme dhe shërbim i vetëmohues. Mbretërimi i nënës sime ishte i pashoq në kohëzgjatjen, dhe përkushtimin e saj.  Edhe pse jemi të pikëlluar, ne falënderojmë për besnikërinë e saj në këtë jetë.

Jam thellësisht i vetëdijshëm për këtë trashëgimi të madhe dhe për detyrat dhe përgjegjësitë e rënda të Sovranitetit që më kanë kaluar tani.

Në marrjen e këtyre përgjegjësive, unë do të përpiqem të ndjek shembullin frymëzues që më është dhënë në mbështetjen e qeverisë kushtetuese dhe të kërkoj paqen, harmoninë dhe prosperitetin e popujve të këtyre ishujve dhe të mbretërive dhe territoreve të Komonuelthit në mbarë botën .

Ndër të tjera ai foli edhe për mbështetjen e gruas së tij.

“Jam thellësisht i inkurajuar nga mbështetja e vazhdueshme e gruas sime të dashur”, thotë Charles.

Pas