Bota

Charles III miraton urdhrin, dita e funeralit të Mbretëreshës shpallet pushim zyrtarBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:46 - 10/09/22 |
Opi Nion

Dita kur do të mbahet funerali i Mbretëreshës Elizabeth II do të jetë një ditë pushimi zyrtar.

Një nga urdhërat e firmosura nga mbreti Charles gjatë ceremonisë së Këshillit të Aderimit, ku u shpall zyrtarisht mbret, ishte shpallja e ditës së funeralit të Mbretëreshës pushim zyrtar në Angli, Uells, Irlandën e Veriut dhe Skoci. Kjo nënkupton që në këtë ditë të gjitha shkollat do të mbyllen.

Gjatë fjalimit të tij Mbreti Charles III u shpreh  thellësisht i vetëdijshëm për detyrat  dhe përgjegjësitë që do të ketë.

“Nëna ime dha një shembull dashurie të përjetshme dhe shërbim i vetëmohues. Mbretërimi i nënës sime ishte i pashoq në kohëzgjatjen, dhe përkushtimin e saj.  Edhe pse jemi të pikëlluar, ne falënderojmë për besnikërinë e saj në këtë jetë. Jam thellësisht i vetëdijshëm për këtë trashëgimi dhe për detyrat dhe përgjegjësitë e rënda që më janë kaluar tani.”- u shpreh ai.

Pas