Bota

U shkatërrua nga Rusët, Zelensky: Të zëvendësojmë avionin më të madh në botë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:41 - 20/05/22 |
Opi Nion

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky është shprehur se dëshiron të zëvendësojë avionin më të madh në botë që u shkatërrua nga forcat ruse gjatë pushtimit të tyre në Ukrainë. Lajmi është bërë i ditur nga “The Kyiv Independent”.

Avioni ukrainas Antonov An-225, i quajtur “Mriya”, ose “ëndërr”, u shkatërrua në fillim të këtij viti kur trupat ruse hynë në Ukrainë. Avioni, i konceptuar nga inxhinierë sovjetikë, ishte parkuar në aeroportin Hostomel, në veriperëndim të Kievit, kur u sulmua nga “forcat ruse”, sipas zyrtarëve ukrainas.

Tani, udhëheqësi ukrainas thuhet se ka thënë se dëshiron të ndërtojë një Antonov An-225 Mriya të dytë për të “përkujtuar të gjithë pilotët ukrainas të vrarë në luftën kundër Rusisë”.

Avioni ukrainas ishte i vetmi aeroplan i këtij lloji në botë dhe u përdor gjatë ditëve të para të pandemisë për të lëvizur pajisjet mjekësore në të gjithë globin.

Pas