Bota

U nda nga jeta dje,Donald Rumsfeld,arkitekti i luftës në Afganistan e Irak


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:07 - 01/07/21 |
Opi Nion

Donald Rumsfeld, një republikan, sekretar i Mbrojtjes dhe arkitekt i luftës në Irak , u nda nga jeta të martën, në moshën 88-vjeçare.

“Me trishtim të thellë ne ndajmë lajmin për vdekjen e Donald Rumsfeld, një burrë shteti amerikan dhe burri të përkushtuar, babai, gjyshi dhe stërgjyshi. Në moshën 88 vjeç, ai ishte i rrethuar nga familja në Taosin e tij të dashur, Neë Mexico”, tha familja në një deklaratë të lëshuar të mërkurën.

“Historia mund ta kujtojë atë për arritjet e tij të jashtëzakonshme gjatë gjashtë dekadave të shërbimit publik, por për ata që e njohën më mirë dhe jeta e të cilëve u ndryshua përgjithmonë si rezultat, ne do të kujtojmë dashurinë e tij të palëkundur për gruan e tij Joyce, familjen dhe miqtë e tij dhe integritetin që ai solli në një jetë kushtuar vendit”.

Kush ishte Donald Rumsfeld?

Ish-presidenti George Ë. Bush zgjodhi Rumsfeld për postin e tij të dytë si shefi i Pentagonit në vitin 2001. Rumsfeld u zotua të “shkundë” burokracinë ushtarake, duke kërkuar ta bëjë atë më të “shëndetshme”.

Dhe sulmet terroriste të 11 shtatorit ndryshuan gjithçka.

Rumsfeld mbikëqyri reagimin e Pentagonit dhe sulmin e tij fillestar ndaj bazave të al-Kaedës në Afganistan. Me një shpejtësi mahnitëse, komandot dhe sulmet ajrore të SHBA-së rrëzuan Talibanët nga pushteti dhe u krijua një qeveri e re e zgjedhur në mënyrë demokratike.

Në fillim të vitit 2002, Rumsfeld dhe zëvendëspresidenti Dick Cheney kthyen vëmendjen e Pentagonit tek diktatori irakian Saddam Hussein.

Shefi i Al-Kaedës Osama bin Laden, gati i kapur në malet e Afganistanit lindor, u largua në Pakistan, ku u vra në vitin 2011. Në vitin 2003, forcat amerikane pushtuan Irakun për të parandaluar Huseinin nga fillimi i sulmeve me armë të shkatërrimit në masë – edhe pse nuk u gjet asnjë.

Donald Rumsfeld kujtohet edhe për konferencat për shtyp, ku shpesh hynte në replika me gazetarët. Por ndoshta momenti më i spikatur është ai i vitit 2002, kur zoti Rumsfeld tha në një konferencë për shtyp “Raportimet që thonë se nuk ka ndodhur gjë gjithmonë më duken interesante, sepse siç e dini: ka gjëra të mirënjohura që i dimë. Ka gjëra që e dimë se nuk i dimë. Ka gjëra që e dimë se janë të paditura, pra e dimë se ka gjëra që nuk i dimë. Por ka edhe gjëra të paditura që s’e dimë që nuk i dimë”.

Fushata “Anglishte me Fjalë të Thjeshta” e zgjodhi atë në 2002 si amerikani që e masakroi më rëndë gjuhën atë vit. “Mendojmë se e dimë se çfarë deshi të thotë zoti Rumsfeld. Por nuk e dimë nëse e dimë vërtetë,” tha zëdhënësi i fushatës.

Pasi u largua nga sektori shtetëror, zoti Rumsfeld arriti sukses të konsiderueshëm financiar duke shërbyer si shef ekzekutiv i dy prej kompanive më të mëdha amerikane. Në vitin 1988 ai konkurroi për pak kohë për emërimin e republikanëve si kandidat në zgjedhjet presidenciale.

Zoti Rumsfeld ka qenë pilot i marinës ushtarake amerikane, ambasador amerikan në NATO dhe ligjvënës në Kongresin amerikan. Ai la pas bashkëshorten dhe tre fëmijë.

 

 

Pas