Aktualitet

U dëmtua në malin e Murganës, pamjet si transportohet nga alpinistët i riu


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:50 - 07/02/21 |
Semiljana Azizi

Një grup alpinistësh kanë mbetur ditën e sotme të bllokuar në malin e Murganës, mbi fshatin Sotirë në Dropull pranë kufirit me Gjirokastrën.

Ndër të tjera është bërë me dije se një djalë, 17-vjeç, ka mbetur i lënduar duke thyer këmbën rrëshqitjes.

Sipas njoftimit zyrtar të policisë, bëhet me dije se grupi i aplinistëve, rreth 60 persona janë jashtë rrezikut  për jetën dhe tashmë janë transportuar për në fshatin Sotirë, teksa 17-vjeçari është transportuar në spitalin e Gjirokastrës.

Opinion.al ka siguruar pamjet e momentit kur alpinistët e zbresin të riun nga maja e majit, të mbështjellë duke e tërhequr, ndërsa njëri nga shokët i jep kurajo “hajde, edhe pak, edhe pak, arritëm”.

Ndërkaq, për shpëtimin e grupit të aplinistëve janë mobilizuar forcat Shqiponja të DVP Gjirokastër, shërbimet e Postës së Policisë Dropull dhe Forcat e Ushtrisë./Opinion.al

Pas