Bota

Tym, shtëpi të djegura, pamjet satelitore tregojnë shkatërrimin në Ukrainë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:40 - 03/03/22 |
Opi Nion

Imazhet e reja satelitore të zonave në Ukrainë të goditura nga sulmet ushtarake ruse tregojnë sa është dëmtuar vendi në pesë ditët e para të pushtimit

Pamjet u kapën më 28 shkurt nga Maxar Technologies. Imazhet tregojnë shtëpi të djegura në fshatin Rivnopillya në rajonin Chernhiv, afërsisht 80 kilometra (rreth 50 milje) në veri të kryeqytetit, Kiev.

Në Chernihiv, një urë mbi lumin Stryzhen duket se është shkatërruar, ndërsa ndërtesat e banimit dhe një fabrikë aty pranë duket se kanë pësuar dëmtime. Një autokolonë ushtarake ruse u pa gjithashtu në një rrugë aty pranë.

Imazhet satelitore tregojnë gjithashtu mbetjet e djegura të automjeteve ushtarake ruse në një zonë banimi në Bucha, një qytet jashtë Kievit. Të dielën, zyrtarët ukrainas pretenduan se kishin penguar përparimin e një kolone ruse në Bucha.

Imazhet gjithashtu kapën skena të jetës së përditshme në mes të luftës si në Chernihiv ashtu edhe në Kiev, me dhjetëra njerëz të rreshtuar jashtë supermarketeve.

Pas