Bota

Trump sulmon GM dhe Ford, mbështetja në nivelet më të larta


               Publikuar në : 21:58 - 27/03/20 |
Al Do

Presidenti amerikan Donald Trump sulmoi të premten kompaninë General Motors për mos prodhimin e respiratorëve, duke kërkuar në një postim në Tëitter që ata “të fillojnë të bëjnë respiratorët tani”.

“Ata thanë se do të na jepnin 40,000 respiratorë shumë të nevojshëm,” shumë shpejt “Tani ata po thonë se do të jetë vetëm 6,000, deri në fund të prillit” njoftoi presidenti, duke sugjeruar se do të përdorte Aktin e Mbrojtjes së Prodhimit, i cili lejon qeverinë federale të drejtojë industritë.

Kjo mund të shënojë një përmbysje të mundshme në planin e presidentit.

Në konferencat e fundit, Trump ka thënë se ai mund të përdorë Aktin për të detyruar kompanitë private të krijojnë pajisje të nevojshme mjekësore, por nuk e ka bërë këtë. Të enjten, ai tha se Nju Jorku, epiqendra e krizës në SHBA, ishte duke e ekzagjeruar nevojën për respiratorë.

Por veprimet e Trump duket se kanë kënaqëur shumë amerikanë pasi numrat më të fundit të mbështetjes për të janë nivelin më të lartë që prej nisjes së mandatit.

Sipas një sondazhi në Ëashington Post këtë javë, 48% e amerikanëve miratojnë punën e presidentit dhe 46% nuk ​​e pranojnë. Kjo është shkalla më e lartë e mbështetjes që ka patur Turmp gjatë mandatit të tij. /Opinion.al

Pas