Aktualitet

Vaksina kundër COVID-19, Pipero tregon kur do të prodhohet


               Publikuar në : 22:27 - 27/03/20 |
Al Do

Mjeku infesksionist Pëllumb Pipero ka deklaruar karantinimi dhe izolimi i popullsisë e ngadalëson transmetimin e virusit por nuk është zgjidhja pasi ajo do të vijë nëpërmjet vaksinën.

Në një lidhje direkte në emisionin Zonë e Lirë, mjekur tha se duke u konsultuar me një studim të fundit mendon se sipas tij “vjeshta ose fundi i këtij vitit do të na gjejë me një vaksinë të prodhuar”.

Sa i përket gjendjes së pacientëve të infektuar në Shqipëri, Pipero tha se deri në këtë moment janë shtruar 71 persona, 20% e të cilëve janë nën 50 vjec dhe 6 janë të intubuar.

Ai iu përgjigj gjithashtu një pyetjeje që është bërë shpesh këto ditë në lidhje me transmetueshmërinë e virusit nga paratë. Mjeku tha se “njerëzit duhet të lajnë duart dhe jo paratë”, duke lënë të kuptohet se kjo mjafton për të qenë më të sigurt. /Opinion.al

Pas