-Shëndeti

Trajtimi me gjakun e pacientëve të shëruar, çelësi ndaj koronavirusit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:49 - 23/05/20 |
el ida

Shkencëtarët në Holandë kanë përpiluar një listë me më tepër se 1500 persona që janë rikuperuar nga koronavirus, të cilët do të dhurojnë gjak, si pjesë e projektit për të realizuar vaksinën kundër virusit nga plazma e tyre.

Përgjithësisht të mbijetuarit nga Covid-19, sëmundja që shkaktohet nga virusi, kanë në gjakun e tyre antikorpe ose proteina që prodhohen nga sistemi imunitar, të cilat luftojnë bakterin.

Komponenti i gjakut që transporton antikorpet, mund të mblidhet për ta përpunuar dhe pastruar në një trajtim të shkallës së lartë, i cili më pas do të aprovohej nga institucionet mjekësore.

“Qëllimi i aleancës është që të prodhojë një globulinë hiper-imune, të paregjistruar deri më sot, nga e cila do të krijohet një terapi me origjinë nga plazma, për pacientët të cilëve do t’u nevojitet më tepër, prej komplikacioneve të shkaktuara nga virusi. ”, deklaroi Merlijn van Hasselt, zëdhënës i kompanisë “Sanquin”.

Në të kaluarën, përdorimi i plazmës së gjakut i të mbijetuarve të një sëmundjeje të caktuar, ka rezultuar gjithmonë efektive për trajtimin e njerëzve të tjerë. Këtu përfshihen një sërë sëmundjesh, mes të cilave tërbimi, hepatiti-B dhe fruthi./Opinion.al

Pas