Aktualitet

Tragjedi në dasmë, 20 të vdekur nga rrëzimi i limuzinës në NewYork


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:43 - 07/10/18 |
b.f

Njëzet njerëz kanë vdekur pas një përplasje të tmerrshme të limuzinës në New York të shtunën.

Dy automjete u përfshinë në aksident, i cili ndodhi pak para orës 14:00 (me orën vendase ) në kryqëzimin e Rrugës Shtetërore 30 dhe Rrugës Shtetërore 30A.

Zyrtarët lokalë thanë se limuzina po ngjiste një kodër dhe u rrëzua në rrethinat përpara dyqanit të Apple Barrel në Schoharie.

Në limuzinën e stilit SUV thuhet se po bëhej një festë rrugës për në dasëm kur ajo u përplas me makinën tjetër.

Tetëmbëdhjetë nga viktimat ishin në limuzinë dhe dy ishin në makinën tjetër, sipas Associated Press.

Dëshmitarët thanë se disa trupa mund të shiheshin në terren jashtë dyqanit.

Autoritetet ende nuk i kanë bërë të ditur emrat e viktimave.

Bridesy Finnegan, i cili jetonte në afërsi të zonës së rrëzimit, tha se dëgjoi një zhurmë të madhe kur dy automjetet u përplasën përpara Apple Barrel, një dyqan shumë i populluar me turistë.

“Kam dëgjuar një zhurmë të madhe, kam dalë nga dera e përparme për të parë se çfarë po ndodhte”, tha ajo.

“Unë pashë shumë njerëz këtu në binarin e Apple në parking. Pastaj dëgjova ulërima.

“Pastaj pashë këtë furgon të madh, një mjet jashtëzakonisht i pazakontë këtu në Schoharie në shkurre dhe me të vërtetë shkatërruar, i cili goditi një pemë”.

Finnegan tha se ajo shikonte si përgjegjësit e parë thyen dritaret për të provuar dhe për të shpëtuar njerëzit.

Zyra e Sheriffit të Qarkut Schoharie, policia e shtetit e Nju Jorkut dhe ekuipazhet e emergjencës nga Kryqi i Kuq iu përgjigjën të gjitha vendit.

Gjashtë ambulanca, tre kompani zjarri dhe dy helikopterë ishin në vendin e aksidentit, sipas Bashkimit Albany Times.

Dëshmitarët gjithashtu panë njerëz që vrapuan nga kafja e Apple Barrel për të ndihmuar pas aksidentit.

Apple Barrel u mbyll pas rrëzimit të së shtunës dhe lëshoi një deklaratë për incidentin tragjik në Facebook.

“Siç mund ta dini, ka pasur një aksident të tmerrshëm para biznesit tonë sot”, thuhet në deklaratë.

Së pari, duam të falënderojmë të gjitha shërbimet e emergjencës që u përgjigjën. Ne jemi kaq mirënjohës për të gjithë ju. ‘

“Ne do të kemi hapur biznesin për nesër. Ne shpresojmë që ju do të vini dhe ndani buzëqeshjet, dashurinë, miqësinë dhe përqafimet tuaja me ne. Ne gjithashtu shpresojmë që ju do të ndani ndryshimin tuaj. Ne do të mbledhim donacione për shërbimet tona emergjente vullnetare lokale. Ata janë heronjtë e komunitetit tonë të vogël. ‘

Përplasja ndodhi gjatë fundjavës ku, sipas banorëve të zonës, është dita më e madhe e turizmit të vitit për qytetin e vogël.

Pas