Kryesore

“Toyota Yaris”/Berisha-Bashës:Jep dorëheqjen,Belgjika do e çojë për ndjeke penaleBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:48 - 03/12/21 |
Opi Nion

Ish-kryeministri Sali Berisha deklaruar akuza të forta ndaj kryetarit të Partisë Demokratke, Lulzim Basha nga “Foltorja” e Devollit.

Berisha i kërkoi dorëheqjen Bashës, pasi sipas tij, ai është nën ndjekje penale për “Toyota Yaris”. Ish-kreu i PD tha se Basha mbahet penga kryeministri Edi Rama  për shkak të dy dosjeve, “Toyota Yaris” dhe “Nik Muzin”.

“Në fillim të kësaj lëvizje ju deklarova dhe e quajta atë peng-Basha, peng-kryetari. Kurrë nuk e etiketoja pa patur bindje absolute se ai i tillë ishte dhe fakttet dëshmuan të njëjtën gjë. Faktet po dëshmojnë vetëm këtë. Nëse në Shqipëri është vendosur narkoshteti, për fat të keq kryetari i dosjet e tij të krimit ështyë aksioner i këtij shteti. Në Foltore të ndryshme kam denoncuar dhe i kam kërkuar të japë shpjegime për Toyota Yaris, për dosjen Muzin. E garantoj se me radhë doi të dalion dosje të tjera dhe e garnatoj se projekti i Emirateve në Durrës nuk do të realizohet kurrë sa të jeptë PD forca më e fuqishme e vendit.  Ish-ministri ynë i Brendshëm delkaron një ditë në parlament se do të vijnë me Toyota 5 mln euro dhe do t’i presë Taulant Balla. Deklaratë që të dukej fantazi në pamje të parë. E pyes si e bërë ti zotëri këtë deklaratë. Tha është e sigurtë që do të vijnë… Nëse është e sigurt, si mund të dekonspirosh operacionin, i thash, se ti futesh në vorbullën e organizatës kriminale, se kjo deklaratë është paralajmërim për ata që do të vijnë. Janë me GPS tha. Ato erdhën, por ata që i prisnin nuk dolën. Ata ikën. Hapet dosja, merret në pyetje peng kryetari dhe për të gjithë atë aferë dënohet vetëm një njeri. Edi Rama i mbylli dosjen peng kryetarit. Por dosja i kishte rrënjët në Belgjikë. Kishin nisur hetimet atje dhe atë dosje nuk ia mbyllte dot Edi Rama. Këto kohë gazetarët zbulojnë dokumente autentike në të cilat Ministria e Drejtësisë e Shqipërisë jep dritën jeshile për ndjekjen penale të Lulzim Bashës me kërkesë të autoriteteve belge. Ka ndodhur në 2019, ka vazhduar në 2020 dhe 2021. Tani fjala është e drejtësisë belge, të cilët e kishin marrë peng njëherë e kishte thënë do të flas përpara drejtësisë belge. Por drejtësia belge nuk konktrollohet nga Edi Rama dhe kanë kërkuar marrjen me forcë dhe ndjekjen penale. I them jep dorëheqjen dhe mos u fshih pas dosjeve të tua. Edi Rama të ka mbajtur peng me dosje në Shqipëri, por me dosje në Belgjikë rezulton i shpallur anëtar i organizatës kriminale”,-tha Berisha./Opinion.al

Pas