Sport

Tokio 2020/Zhgënjejnë sportistët shqiptarë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:59 - 25/07/21 |
Opi Nion

Ka rezultuar zhgënjyes debutimi i sportistëve tanë në Lojërat Olimpike të Tokios. Xhudisti, Indrit Çullhaj e ka mbyllur mes dhimbjeve duelin përballë kosta-rikanit, Shinshila, pasi ra keq në tapet. Çullhaj, i kategorisë deri në 66 kilogramë iu desh ndërhyrja e barelës për të lënë fushën, teksa ka përfunduar në spital ku po merr ndihmën e nevojshme.

Nga ekzaminimet e para rezulton se Çullhaj është në gjendje të mirë shëndetësore dhe çdo gjë ka kaluar fatmirësisht pa dëmtime serioze. Sportisti ynë ka pësuar një shkëputje të kartilagjit në brinjën numër 7 në anën e djathtë që konsiderohet si dëmtim stërvitore. Për t’u rikthyer në garë, Çullhaj i duhet rreth 1 muaj qetësi.

Qitësja, Manuela Delilaj është renditur e 37-ta nga 53 sportistë pjesëmarrës. Sportistja olimpike që garon në qitje 10 metra pistolete me ajër garoi në baterinë e parë. Delilaj arriti të grumbullonte në total 565 pikë. Gara e saj e radhës do të jetë më 29 Korrik në 25 metra pistolete precizion.

Zhgënjeu dhe kampionia olimpike në Rio 2016, Majlinda Kelmendi. Në kategorinë 52 kilogramë, ajo pësoi humbje në luftën e parë nga hungarezja, Reka Pupp.

Klan News

Pas