Aktualitet

Tiranë/ I ndau COVID-19, momenti kur nëna takon për herë të parë vajzën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:11 - 14/03/21 |
Opi Nion

Një histori frymëzuese vjen këtë të dielë nga spitali “Mbretëresha Geraldinë”. Ministra e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, ka publikuar në rrjetet sociale momentin emocionues, ku nëna e re ka arritur të shikojë për herë të parë foshnjën e saj pasi fitoi betejën me COVID-19.

Fabiola po kurohej në terapi intensive për shkak të COVID, pasi iu nënshtrua një ndërhyrje delikate. Në videon e publikuar Fabiola shprehet se ajo i neglizhoi simptomat e COVID, ndërkohë që arriti në një pikë delikate dhe përfundoi në reanimacion.

‘Ishte një sfidë shumë e madhe si për mua dhe për vajzën. Ishte një neglizhencë pak nga ana ime dhe nuk i vura rëndësi simptomave të para, por arrita në një pikë shumë të rëndë. Në reanimacion kam bërë lindjen në mënyrë shumë urgjente.’- tha nëna e re.

 Sakaq ministrja Manastirliu shkruan se pas ndërhyrjes së mjekëve të spitalit “Mbretëresha Geraldinë”, Fabiola po sheh për herë të parë foshnjën e saj.

‘Fabiola dhe Najla janë luftarake, edhe kur jeta për nënën e re dhe foshnjen e saj, varej në një fije të hollë shprese, në përballjen e vështirë me #covid19. Pas ndërhyrjes delikate të ekipit të maternitetit “Mbretëresha Geraldinë” dhe #QSUT, ditëve të vështira në terapinë intensive, ky është momenti magjik, me emocion të papërshkrueshëm, kur Fabiola sheh për herë të parë foshnjen e saj. #Krenare për punën e palodhur dhe profesionalizmin e mjekëve dhe infermierëve tanë. #RESPEKT!’- shkruan Manastirliu.

Pas