Sociale

Thierry publikon letrën prekëse të Hueydës pak para ndarjes nga jetaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:49 - 29/10/22 |
Opi Nion

Një letër emocionuese dhe të ndjerë ka ndarë në rrjetet sociale Thierry, partneri i Hueyda El Saied, ndërsa po bëhet thuajse një vit nga largimi i saj nga jeta.

Përmes kësaj letre, kupton që vajza e ëmbël dhe e dashur, mbetet e tillë edhe në momentet e saj të vështira teksa përballet me sëmundjen e rëndë. Përmes një pikture dedikuar mjekëve që e kanë kuruar dhe fjalëve tësaj të ndjera, Hueyda shfaqet mirënjohëse dhe nxjerr në pah gjithë dimensionin e saj njerëzor.

“Unë dhe Gabriel jemi të kënaqur të ndajmë me ju këtë dëshmi të quajtur “Pacientja e dhomës 271”, nga e dashura jonë Hueyda, më 19 Tetor 2021, lidhur me betejën e saj me kancerin!! Jemi kaq krenarë për kurajon e saj”, shkruan Thierry në shënimin që shoqëron letrën.

Letra e plotë

“… Jam pacientja e dhomës 271, e shtruar prej disa javësh në QSHL, pas rëndimit të kancerit tim të trefishtë negativ të gjirit, me të cilin po luftoj prej më shumë se një viti.

Kohët e fundit kam kuptuar se nuk jam vetëm në luftë dhe se çdo sukses ka qenë një punë ekipi. E kam fjalën sigurisht për personelin infermieror në kuptimin e gjerë: infermierët, mjekët, burrat dhe gratë, përfshihen të gjithë!

Kam zbuluar këtu njerëz të jashtëzakonshëm, profesionistë të përkushtuar, aq të përkushtuar dhe të këndshëm, saqë më mungojnë fjalët.

Kjo është arsyeja pse unë ju detyrohem.

Kështu, duke qenë se jam piktore, më lindi ideja të krijoj një pikturë kolektive në të cilën do të merrnin pjesë të gjithë.

Dhe të gjithë ranë dakord të kontribuojnë në këtë pikturë të titulluar Rilindja. Secili nga ana tjetër, ata pikturuan një pjesë të kësaj luftëtare shumëngjyrëshe, dhe ka qenë një goditje me penel kundër sëmundjes.

Prandaj, kjo pikturë është mënyra ime për të shprehur mirënjohjen time për 36 pjesëmarrësit dhe më gjerë për ato ekipe mjekësore që shpëtojnë jetë gjatë gjithë vitit.

Çfarë do të ndodhë, nuk do t’ju harroj kurrë: Vania, Cathy, Sabah, Hélène, Charles, Brigitte, Malou, Sophie, Marie, Caroline. Nicola, Micky, Nathalie, Coumba, Sophie, Antonio, Inès, Céline, Caroline, Fiona, Sophia, Laura, Tatiana, Alisson, Élise, Débora, Vanessa, Aude-Aline, Pauline, Lucie, Isabelle, Peggy, Julie, Hugo, Maryse dhe Razia.

Faleminderit shumë për kujdesin tuaj, mirësinë tuaj, bujarinë tuaj.

Faleminderit që keni qenë këtu dhe që jeni akoma këtu çdo ditë. Ju kryeni një punë mahnitëse.

Dhe faleminderit përsëri për ata që nuk mundën të merrnin pjesë në pikturë. Ne do të mbizotërojmë mbi ata shënues, ato tumore, ato metastaza, nuk do t’i lëmë të fitojnë.

Jeta është një e mirë e përbashkët. Fitorja është punë ekipi!”

Me poshte, piktura e realizuar nga Hueyda…

 

Pas