Bota

Sulmet në portin e Krimesë, Rusia pezullon pjesëmarrjen në marrëveshjen për drithinBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:43 - 29/10/22 |
Opi Nion

Rusia ka “pezulluar” pjesëmarrjen e saj në marrëveshjen e grurit. Kjo është bërë e ditur nga Ministria e Mbrojtjes, sipas raporteve të TASS, pas sulmeve të sotme në portin e Sevastopolit në Krime.

“Pas aktit terrorist të kryer nga regjimi i Kievit me pjesëmarrjen e ekspertëve britanikë kundër anijeve të flotës së Detit të Zi dhe anijeve civile të angazhuara në sigurimin e korridoreve të grurit, Rusia pezullon pjesëmarrjen e saj në zbatimin e marrëveshjes për eksportin. të produkteve bujqësore nga portet e Ukrainës”, njoftoi Ministria ruse e Mbrojtjes në Telegram.

Kombet e Bashkuara janë në kontakt me autoritetet ruse pas pezullimit të pjesëmarrjes së Rusisë në marrëveshjen për eksportin e grurit nga Deti i Zi ukrainas.

Pas