Bota

Test edhe për të vaksinuarit, ndryshojnë rregullat e udhëtimit drejt SHBA


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:04 - 04/12/21 |
Opi Nion

Dalja e variantit të ri Omicron ka bërë që shumë vende të ndryshojnë politikat e udhëtimit. Së fundi mësohet se edhe Shtetet e Bashkuara kanë vendosur kriter kryerjen e një tstit Covid edhe për personat e pavaksinuar.

Urdhri është dhënë nga Qendra për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve, dhe parashikon prej dates 6 Dhjetor, që të gjithë udhëtarët në fluturime ajrore të moshës dy vjeç e lart, pavarësisht nga kombësia ose statusi i vaksinimit, të japin prova të një testi viral negativ për COVID-19 (PCR, antigen apo disa lloje testesh në shtëpi) të marra brenda një dite kalendarike përpara nisjes, ose dokumentacionin e rikuperimit përgjatë 90 ditëve të fundit.

Kujtojmë semë herët edhe disa vende të Europës kanë vendosur të njëjtin kriter, ndërkohë që Gjermania dhe Austria kanë vendosur mbyllje për të pavaksniuarit./Opinion,al

 

Pas