Aktualitet

Terrorizmi, përse goditet gjithmonë Franca?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:51 - 14/11/15 |
b.f

Një nga pyetjet që normalisht vlen të bëhet, është përse gjithmonë Franca. Përse ky vend është në qendër të goditjeve terroriste, kur vende të tjera si Britania, Gjermania, apo Italia në Europë, janë po aq të angazhuara në luftën kundër terrorizmit.

Sipas Jean Guissel, ekspert i çështjeve ushtarake dhe shërbimeve sekrete : “Përseja është shumë e thjeshtë”. “Franca është në linjën e bizneseve të Lindjes së Mesme. Është në linjë të parë, gati e vetme në Mali, ku lufton ekstremistët islamikë. Është të paktën në linjën e dytë në luftën kundër Isis. Duke goditur me avionët e saj në Irak dhe Siri. Por edhe një detaj tjetër, në territorin e saj është komuniteti më i madh islamik në Europë”

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas