Bota

Tërmet shkatërrimtar në Pakistan, 20 të vdekur, shumica gra dhe fëmijë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:22 - 07/10/21 |
Opi Nion

Të paktën 20 persona kanë humbur jetën dhe rreth 300 u plagosën të enjten kur një tërmet me magnitudë 5.7 goditi Pakistanin jugor.

Ekipet e shpëtimit thanë se shumica e të vdekurve ishin gra dhe fëmijë.

Ndërkohë sipas të dhënave nga Shërbimi Gjeologjik, mësohet se tërmeti ishte me një mangitudë 5.9 të shkallës Rihter me një epiqendër 102 km (62 milje) në lindje të qytetit të Quetta.

Më shumë se 100 shtëpi u shembën dhe shumë ndërtesa u dëmtuan. Pamjet televizive treguan ndërtesa të me mure të çara dhe të rrënuara.

Qindra njerëz kanë mbetur të pastrehë, tha Sohail Anëar, nënkomisar i rrethit Harnai në provincën Balochistan, për Reuters.

“Unë kam urdhëruar ndihmë të menjëhershme si dhe një vlerësim të menjëhershëm të dëmit për të kompensuar në kohë dëmet,” tha kryeministri i Pakistanit Imran Khan.

“Ngushëllimet dhe lutjet e mia shkojnë për familjet që humbën të dashurit e tyre”, tha ai./Opinion.al

Pas