Politikë

Tensionet në Kosovë/Nikolla: Dy shtetet duhet të tregojnë maturi dhe vetëpërmbajtjeBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:30 - 01/08/22 |
Opi Nion

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, ka reaguar për tensionet në Veri të Kosovës dhe vendimin e Qeverisë së Kosovës për shtyrjen e zbatimit të marrëveshjes së reciprocitetit deri në 1 shtator.

Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, Nikolla tha se parimi i reciprocitetit duhet zbatuar me maturi dhe vetëpërmbajtje nga të dy shtetet, në konsultim me SHBA dhe BE.

“Parimi i drejtë i reciprocitetit duhet zbatuar me maturi, vetëpërmbajtje nga të dy shtetet dhe në konsultim me ShBA dhe BE. Përmbajtja e Qeverisë së Kosovës dhe bashkëpunimi i saj me partnerët ndërkombëtarë nuk tregojnë dobësi, por fuqinë që buron nga e drejta,  si edhe vizionin  e pjekurinë e Qeverisë së Kosovës.”, shkruan. Nikolla.

 

Pas