Bota

Tensione mes Greqisë dhe Turqisë, Athina çon notë proteste në BrukselBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:31 - 03/06/22 |
Opi Nion

Një konflikt i ri rrezikohet mes Turqisë dhe Greqisë. Qeveria e Ankarasë ka ndërmarrë disa misione ushtarake në kufijtë më të skajshëm të Greqisë, duke regjistruar vetëm në 24 orë 36 ndërhyrje në tokën greke, sipas autoriteteve të Athinës, që kanë çuar notë proteste në Bruksel.

Komisioni Europian reagoi duke i kërkuar Turqisë t’i japë fund të gjitha kërcënimeve dhe veprimeve që dëmtojnë marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë.

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis, duke dashur të qetësojë banorët e vendit të tij shkoi vetë në ishujt e Kos, Pserimos dhe Astypalea.

Pas