Kryesore

Gjiknuri: Sot pasdite do të mësoni emrin e kandidatit për PresidentBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:42 - 03/06/22 |
Opi Nion

Damian Gjikunri, Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, deklaron se sot pas mbledhjes së kryesisë do të jepen emrat e kandidaturave për Presidentin e ri.

Nën jë prononcim për mediat, Gjiknuri tha se opozita nuk ishte e aftë të depozitonte një kandidaturë në tre raundet e para të cilat dështuan.

“Një nga defektet që do ia vendosja në dukje opozitës, është që ishte e paaftë për të diskutuar emra. Për aq kohë sa jemi pjesë një forumi të lartë të PS, aty do të diskutohen të gjitha emrat. Mos u bëni të pa durueshëm, sot pasdite do të mësoni dhe emrin e kandidatit që do e bëj siç duhet rolin e Presidentit. Ja lamë opozitës në dorë se si do e formatonin grupin e tyre negociator, për të dalë me janë kandidat apo me disa kandidatë. Preferuam më shumë konfrontimin para mediave se sa negociata konkrete. Është shans i humbur nga ana e opozitës, nuk kam çfarë të shtoj më. Ermi i Presidentit do të diskutohet sot në kryesi, ku është marrë mendimi edhe i deputetëve. Janë zhvilluar konsultime për profilin e duhur që i duhet vendit në këtë moment. Do të thotë që të gjitha emrat janë në konsideratë, por natyrshëm grupi negociator do të marrë vendim për propozimet përkatëse. Ne shpresojmë dhe jemi të bindur se do të kemi shumë shpejt një President të zgjedhur”, –tha Gjiknuri./ Opinion.al

Pas